2024-04-26
V Niedziela Wielkanocy

1. Dziś V Niedziela Wielkanocna. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy:
    • poniedziałek (29 kwietnia) – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
    • czwartek (2 maja) – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
    • piątek (3 maja) – uroczystość NMP Królowej Polski
    • sobota (4 maja) – wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona strażaków.

2. Dziś w łączności z Mszą św. o godz. 9.30 spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a o godz. 11.30 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

3. W środę rozpoczynamy nabożeństwa majowe, które będziemy odprawiać:
    • w dni powszednie – pomiędzy Mszami św. ok. godz. 17.30
    • w soboty – w kaplicy w Turznie o godz. 16.30, w kościele po Mszy św. ok. godz. 18.45
    • w niedzielę – na przemian po Mszach św. Za tydzień po Mszy św. o godz. 11.30.

4. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
    • pierwszy czwartek miesiąca – adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św. od godz. 16.00 do 17.00. Osobom pielęgnujacym nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca przypominam, że ich istotą jest przyjęcie Komunii św. Spowiedź może odbyć się w inny dzień, dlatego zachęcam do korzystania ze spowiedzi w dni powszednie pomiędzy mszami, albo w pierwszy czwartek miesiąca.
    • pierwszy piątek miesiąca – Msza św. zbiorowa o godz. 11.30
    • pierwsza sobota miesiąca – o godz. 8.00 Msza św. wynagradzająca, a po niej modlitwa różańcowa;
    • odwiedziny chorych – w sobotę od godz. 10.00 – Gostkowo i Tylice. Chorych z Kamionek, Turzna i Lipniczek odwiedzę dopiero w piątek 10 maja.

5. W piątek uroczystość NMP Królowej Polski, patronki naszej ojczyzny i święto Konstytucji 3 Maja. Tego dnia Msze św. jak w każdą niedzielę: 7.30, 9.30, 11.30. Z racji uroczystości w piątek nie ma postu. Nabożeństwo majowe i odnowienie Milenijnego Aktu Oddania Polski po Mszy św. o godz. 11.30.

6. W sobotę święto patronalne strażaków. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 modlić się będziemy o potrzebne łaski, zdrowie i bezpieczeństwo dla strażaków z naszych ochotniczych jednostek oraz dla ich rodzin. Zachęcam do licznego udziału w tej Mszy św.

7. Uroczystość I Komunii św. w naszej parafii odbędzie się w Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego (12 maja) na Mszy św. o godz. 11.30. Natomiast młodzież przyjmie sakrament bierzmowania w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego (19 maja) podczas Mszy św. o godz. 11.30. Dzieci klas czwartych rocznicę swojej I Komuni św. obchodzić będą uroczyście w niedzielę 26 maja.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W najnowszej "Niedzieli" m.in. rozmowa z bp. Edwardem Dajczakiem na temat niełatwej drogi jaką jest kapłaństwo oraz tekst o świeckiej inicjatywie mającej na celu obronę dobrego imienia polskich księży, a także o objawieniach maryjnych w USA.

9. W ostatnim czasie pożegnaliśmy śp. Melanię Lewandowską, l. 72. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie.

2024-04-13
III Niedziela Wielkanocy

1. Dziś III Niedziela Wielkanocna przeżywana jako Niedziela Biblijna. Dziś także 8. Narodowe Czytanie Pisma Swiętego. Zachęcam do rodzinnej lektury Dziejów Apostolskich.

2. Dziś na Mszy św. o godz. 9.30 spotkanie dla dzieci i rodziców w ramach przygotowania do I Komunii św.

3. Za tydzień obchodzimy Niedzielę Dobrego Pasterza, dzień szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Z tej okazji w naszej parafii gościć będziemy wicerektora toruńskiego seminarium ks. dr. Michała Oleksowicza wraz z klerykami. Ks. Michał będzie głosił nam słowo Boże, a klerycy podzielą się świadectwem swojego powołania. Kolekta w przyszłą niedzielę przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

4. Za tydzień w łączności z Mszą św. o godz. 11.30 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

5. Przypominam o możliwości składania intencji na nowennę do Matki Bożej Nieustajacej Pomocy. W tym celu ustawiona jest skrzynka na intencje na bocznym ołtarzu.

6. W Wielki Piątek podczas zbiórki na pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej zebraliśmy 1355 zł, a w ubiegłą niedzielę na dzieła charytatywne Caritas zebraliśmy 1087 zł. Bóg zapłać za ofiarność.

7. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na cele gospodarcze.

8. W tym tygodniu posługę duszpasterską w naszej parafii pełnić będzie ks. Wojciech Skolmowski, proboszcz z Rogowa. Biuro parafialne czynne normalnie. W sprawach pilnych proszę kontaktowac się z ks. Wojciechem pod numerem telefonu – 501 935 556.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W "Niedzieli" przeczytamy m.in. o pielgrzymce naszych parafian do Górki Klasztornej, o motoświęconce w naszej parafii oraz o naszej Terenowej Drodze Krzyżowej. Dowiemy się w jaki sposób Maryja uczy nas pobożności oraz odkryjemy ślady biblijne w Turcji.